Imprezy

Znajdź swój kurs

Zapisy On-line

BEST Festiwal 2010

II edycja BEST Festiwalu 'Kino BESTajemnic'

Bestfilm.ulotka_A5.2010_1335509804.jpg


Kinematografia z różnych stron świata

 

Najpierw był pomysł kilkorga pasjonatów kina. W zeszłym roku – pierwsze podejście; sześć filmów, jeden weekend. Tegoroczny BEST Festiwal Filmowy „Kino BESTajemnic”  to ponad 3 tygodnie pokazów filmowych i imprez towarzyszących. A przede wszystkim 12 filmów reprezentujących ambitne niekomercyjne kino z różnych stron świata. Żaden z nich nie był wcześniej pokazywany w Tychach.


W krótkiej historii BEST Festiwalu zadziwia nie tylko to, jak bardzo w ciągu jednego roku rozszerzył swoją formułę. Powodzenie skromnie zorganizowanej pierwszej edycji (na jeden z seansów nawet zabrakło biletów) było po prostu potwierdzeniem tego, że w Tychach mieszkają ludzie, którzy w kinie chcieliby oglądać nie tylko kasowe przeboje. Organizatorzy BEST Festiwalu wypełnili po prostu ziejącą pustką niszę w ofercie kulturalnej miasta.


To, co naprawdę wyróżnia ten festiwal spośród innych podobnych, to fakt, że wymyśliła go i zorganizowała grupa osób nie związanych zawodowo z kinem ani żadną instytucją kulturalną, lecz prowadzących szkołę językową.

  

Na dużym ekranie

  

Pomysł narodził się kilka lat temu. - Zawsze staraliśmy się naukę języka łączyć z poznawaniem kultury danego kraju. – mówi Dariusz Wiśniewski, dyrektor BEST Centrum Języków Obcych - Organizowaliśmy imprezy, np. dni włoskie, dzień św. Łucji lub św. Patryka, na których nasi kursanci świetnie się bawili. Ale myśleliśmy też o zorganizowaniu eventu kulturowego nie tylko dla osób uczących się języków. A że wszyscy jesteśmy pasjonatami kina…


Tak więc grupa kinomanów - pracowników BEST CJO – zaczęła z pasją pracować nad zorganizowaniem festiwalu filmowego. Chociaż tyska placówka BEST-a ma swoją własną salkę kinową, chodziło o coś więcej – o duży ekran. Jak mówi Dariusz Wiśniewski, dobre relacje z Novym Kinem bardzo pomogły przy wcieleniu pomysłu w życie.  Kino zgodziło się na organizację imprezy i nawiązało rozmowy z dystrybutorami w celu pozyskania kopii wybranych filmów. – Jak dotąd nie musieliśmy rezygnować z żadnej wybranej przez nas pozycji – mówi Dariusz Wiśniewski.

 

  

Nie tylko X muza

  

W tym roku współorganizatorem festiwalu jest Miejskie Centrum Kultury. Do współpracy włączył się tyski klub Skup Kultury, który przez cały czas trwania festiwalu organizował „okołofilmowe” imprezy. W dniach 22 – 23 marca odbyły się tam pokazy filmów krótkometrażowych; etiud studenckich łódzkiej i katowickiej filmówki oraz krótkich form ze światowego obiegu.


W tym roku, oprócz uczty dla kinomanów, przygotowano też konkursy o tematyce filmowej z atrakcyjnymi nagrodami. Przede wszystkim festiwalowy konkurs plastyczny kierowany do profesjonalistów (warunek – ukończone co najmniej liceum plastyczne).Zakwalifikowane prace przesłane zostały m.in. z Warszawy, Krakowa, Częstochowy, Cieszyna czy Bielska-Białej. Szczegółowe wyniki konkursu zaprezentowane sa na stronie www.bestfestiwal.pl

  

Komórką albo piórem

 

Dla tak zwanej reszty świata z zacięciem twórczym przygotowano dwa inne konkursy;  „Rusz komórką” – konkurs na najciekawszą interpretację dowolnej sceny z wybranego festiwalowego filmu nakręconą telefonem komórkowym lub aparatem cyfrowym (główna nagroda – roczny kurs językowy) a także „Rusz piórem” – konkurs na recenzję wybranego festiwalowego filmu w dwóch kategoriach; w języku polskim lub w wybranym języku obcym . Jak na festiwal przystało będzie też plebiscyt – głosowanie widzów w 10 kategoriach (najlepszy film, reżyser, aktor, itd.). Szczegóły można znaleźć na festiwalowej stronie internetowej www.bestfestiwal.pl .

 

         

 

 

ZAPRASZAMY DO GALERII , w której zamieściliśmy zdjęcia z 2. edycji BEST FESTIWALU ! 

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij