Tychy

Galeria

Znajdź swój kurs

Zapisy On-line

Dzień Francuski 2012

DZIEŃ FRANCUSKI 2012

18 maja 2012 był dniem szczególnym dla osób uczących się języka francuskiego w BEST CJO. Lektorki Maria Szczepanik i Kinga Moskwa zaprosiły w tym dniu Słuchaczy do wspólnej zabawy na corocznym Fête à la française czyli Święcie Francuskim. Impreza odbyła się w plenerze, a sprzyjały jej piękna słoneczna pogoda i dobre humory uczestników. Tym razem kursanci mieli okazję poznać tajniki tradycyjnej francuskiej gry na zorganizowanym przez lektorki, pierwszym w historii szkoły, Turnieju Gry w Pétanque.


Pétanque (jeu de boules) niejednemu kojarzy się pewnie z grupą starszych panów, którzy na południu Francji popijając anyżówkę w cieniu platanów, wypełniają sobie wolny czas rzucaniem metalowymi kulami. Obraz ten jest jak najbardziej zasadny ale jakże zawężający pojęcie o tej sympatycznej grze. Z jednej strony jest ona bowiem powszechnie lubianą formą rozrywki i spędzania wolnego czasu wśród ludzi w niemal każdym wieku i w wielu miejscach na świecie. Z drugiej zaś strony  pétanque jest narodową dyscypliną sportu we Francji, dyscypliną, która zyskuje co raz to szersze grono fanów na świecie, w tym także w Polsce.


Choć grać można prawie wszędzie, nasz turniej odbył się w Bieruniu Starym na prawdziwym bulodromie to znaczy specjalnym boisku do gry w pétanque. Po krótkim instruktażu w języku francuskim uczestnicy imprezy podzieleni na dwuosobowe zespoły (dublety) mieli okazję popisać się zręcznością i strategicznym myśleniem. Rywalizacja między zespołami była zacięta, padały okrzyki radości gdy szło dobrze, były także westchnienia niezadowolenia kiedy nie udało się pokonać przeciwnika, a wszystko to pod czujnym okiem dwóch sędziów, którzy nie zawahali się użyć „centymetra” gdy w grę wchodziły milimetry. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, że w grze chodzi przede wszystkim o to, aby rzucić swoje kule tak, aby znalazły się bliżej celu (tak zwanej świnki) niż kule przeciwnika a często różnice w odległościach są tak małe że bez miarki ani rusz.


W  krótkich przerwach między rozgrywkami nasi zawodnicy uzupełniali utracone kalorie słodkimi przekąskami, wśród których nie zabrakło również symbolicznych francuskich specjałów. Rozkosze podniebienia zapewniły między innymi tradycyjne bretońskie ciasteczka maślane oraz smakołyki na bazie ciasta francuskiego przygotowane przez jedną z uczestniczek imprezy.


Po zakończeniu rywalizacji zwycięska drużyna została nagrodzona dyplomami, zawodnicy otrzymali również ufundowane przez BEST nagrody. Wszystkim uczestnikom imprezy dziękujemy za wspólną super zabawę! Przy okazji dziękujemy również sędziom za pomoc w organizacji imprezy.


Et à très bientôt ... !

Marysia i Kinga

powrót
Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij